• lapkričio
 • 18
 • 2019
 • Susitikimas su japonistikos studijų pradininku VDU – Rio Kodžima

  Lapkričio 20 dieną, 16 val. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje knygos pristatymą surengs VDU japonistikos studijų pradininkas, Čiūbu universiteto (Japonija) profesorius Rio Kodžima. Knygos autorius atvyks iš Japonijos ir kartu su „Azija LT“ įkūrėju Aurelijumi Zyku pristatys kūrinį, pasidalins prisiminimais apie VDU.
  Maloniai kviečiame!

  Pristatomame R. Kodžimos straipsnių rinkinyje „Tarpkultūrinių ryšių ir lyginamosios intelektinės istorijos takoskyra“ publikuojami profesoriaus straipsniai lietuvių, vengrų, anglų ir albanų kalbomis. Naująją knygą išleido Vytauto Didžiojo universitetas, kuriame Rio Kodžima dėstė 1993–1995 metais – jis buvo pirmasis mokslininkas, atvykęs dėstyti į VDU iš Japonijos. R. Kodžima universitete dėstė Japonijos ekonomikos, istorijos, kultūros ir politikos kursą. Studentams paprašius, svečias pradėjo rengti ir japonų kalbos kursus – VDU buvo pirmoji aukštoji mokykla, kurioje imta mokyti ir šios kalbos.

  Profesoriui dėstant VDU, universiteto biblioteka gavo per 100 knygų apie Japoniją, studentai galėjo artimiau susipažinti su galimybėmis gauti oficialias stipendijas studijoms Japonijos universitetuose. Savo ruožtu R. Kodžima viešnagės metu kolekcionavo knygas apie Lietuvą – jam pavyko surinkti daugiau nei tūkstantį šaltinių apie Lietuvos istoriją ir literatūrą. Šią kolekciją jis išsiuntė į Japoniją, siekdamas prisidėti prie lituanistikos studijų savo gimtinėje.

  „Netikėta patirtis Lietuvoje mane taip paveikė, kad iki šiol jaučiuosi taip, lyg čia gyvenčiau. Kur bebūčiau, kasdien prisimenu šioje šalyje praleistą laiką, poeziją, žmones ir visuomenę. (…) Siunčiu nuoširdžiausius linkėjimus savo buvusiems studentams ir darbuotojams iš Vytauto Didžiojo universiteto, kurie sušildė šaltas žiemas ir padėjo įveikti sunkumus Lietuvoje“, – šiltų žodžių universiteto bendruomenei negailėjo R. Kodžima.

  Knygoje R. Kodžima prisimena, jog pirmojoje paskaitoje VDU jis studentus pusiau juokais pasveikino su istorine akimirka – ir buvo sutiktas ovacijomis. „Nors šiandien neturime nei šampano, nei fanfarų, tačiau tai yra pirmasis kartas Lietuvos istorijoje!“. Tuo metu (…) Lietuvos žmonės „su fanfaromis ir šampanu“ žymėjo Popiežiaus Jono Pauliaus II vizitą Lietuvoje – išties istorinę akimirką. (…) Pirmą kartą gyvenime skaičiau paskaitą universitete – kitaip tariant, VDU tapo vieta, kurioje pradėjau savo veiklą kaip akademikas, universiteto darbuotojas“, – prisiminė profesorius.

  Nuotraukoje – R. Kodžima knygos viršelis.