• vasario
 • 20
 • 2017
 • Santaros namai: Tabor Farmos kasdienybė ir šventės

  Nuo vasario 20 d. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje – muziejuje pradeda veikti parodos skirtos ponios Almos Adamkienės 90 metų jubiliejui. Tiek paroda „Santaros namai: Tabor Farmos kasdienybė ir šventės“, p. Almos Adamkienės suknių ekspozicija,  tiek ir Lietuvių išeivijos instituto organizuota ir vasario 14 d. vykusi konferencija „Gyvenimas greta didžiųjų  vyrų: moteris emigracijoje“ yra skirtos Almos Adamkienės 90 metų jubiliejui. 

  Parodos “Santaros namai: Tabor Farmos kasdienybė ir šventės” pasakojimą sudaro keli segmentai, kurie per Adamkų šeimos gyvenimą JAV ryškina ir išeivijos visuomeninės bei kultūrinės veiklos momentus. Vienoje iš parodos dalių yra pristatoma Michigano valstijoje ilgus dešimtmečius gyvavusios Tabor Farmos vasarvietės istorija. Šios amerikiečių mėgstamos vietovės savininkai buvo garsi lietuvių Bačiūnų šeima, vėliau ją perėmė Valdas ir Alma Adamkai. Vasarvietė  traukė  nuo miesto triukšmo norėjusius pabėgti miestiečius, p. Alma Adamkienė su pagalbininkais rūpinosi čia atvykstančių pailsėti, pažaisti golfą svečių apgyvendinimu ir maitinimu. Natūralu, kad su Tabor Farmos vasarviete yra susijusi ir dalis Adamkų šeimos gyvenimo, tad dalis parodoje eksponuojamų nuotraukų pristato čia vykusius renginius, vasarvietės šeimininkus  ir jų svečius. Parodoje yra eksponuojami ir Tabor  Farmoje  naudoti indai, Valdo Adamkaus golfo lazdos.

  Dar vienas parodos segmentas – Tabor Farmoje vykę Santaros – Šviesos federacijos suvažiavimai, sutelkę liberalių nuostatų išeivijos visuomenės ir kultūros atstovus. Apie JAV vykusius suvažiavimus, susibūrimus iki šiol sklando itin daug legendų, čia vykdavo paskaitos, diskusijos, literatūros skaitymai. Ne viena parodos fotografija fiksuoja federacijos spiritus movens Vytautą Kavolį, rašytojus Antaną Škėmą, Marių Katiliškį, Henriką Nagį ir daugelį kitų. Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje – muziejuje veikianti  paroda atveria itin margo, intensyvaus ir be galo įdomaus gyvenimo fragmentus, ryškina išeivijos intelektualinio gyvenimo patirtis.

  Bibliotekos muziejaus lankytojai taip pat galės išvysti ponios Almos Adamkienės suknių ekspoziciją, kuri įrengta specialiai Almos Adamkienės jubiliejaus proga. Parodoje eksponuojama trys ponios Almos suknelės, kurias ji vilkėjo atstovaudama Lietuvai aukščiausio lygio tarptautiniuose susitikimuose.

  Parodos rėmėjai:

  Horizons foundations INC

  www.minigolfas.lt

  Parodos rengėjai:

  Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, VDU Lietuvių išeivijos institutas, architektų biuras „Dviejų grupė“.