• sausio
 • 13
 • 2017
 • Valdui Adamkui įteikta Laisvės premija

  2017 sausio 13 d. Lietuvos Respublikos Seime Prezidentui Valdui Adamkui buvo įteikta Laisvės premija. Kartu šią premiją gavo pirmasis atkurtos šalies vadovas prof. Vytautas Landsbergis.

  „Šią akimirką esu giliai sujaudintas. Manau, kad neįmanoma tokią dieną kaip Sausio 13-oji stovėti šioje tribūnoje be pačių tikriausių emocijų. Juo labiau gavus garbingą apdovanojimą, kaip Laisvės premija. Esu tikras, kad emocijos valdo ir jus, ir mane. Negaliu ramiai prisiminti tų įvykių, negaliu ramiai klausytis liudininkų pasakojimų, negaliu ramiai galvoti apie Lietuvos istoriją, kuri gyvena ne knygose, o mūsų atmintyje ir mūsų širdyse“, – sakė Laisvės premijos laureatas V.Adamkus.

  Pasak prezidento, likimas taip susiklostė, kad lemtingomis sausio dienomis jis buvo Jungtinėse Amerikos Valstijose. „Ir patikėkite, esant toli nuo Lietuvos atrodė, kad šią akimirką būti tarp žmonių, būti savo tautoje, tegu ir mirtinos grėsmės akivaizdoje, ne taip baisu, kaip laukti. Tas laukimas, nežinia, įtampa nuo vieno telefono skambučio iki kito, vieni kitus vejantys įvykiai ir žudantis klausimas: o kas bus toliau? Ar atsilaikysime?“ – Seime kalbėjo V.Adamkus. Tauta gynė ne pastatus ir juose esančius žmones. Tauta gynė save ir teisę į orų gyvenimą. Pasak prezidento, žiauru, kad už tai teko kai kuriems žmonėms sumokėti savo gyvybe. „Tai mūsų istorijos ir mūsų dvasios viršukalnė, mūsų moralinis orientyras ir amžinas pasididžiavimas. Sausio 13-oji padėjo galutinį tašką mūsų tautos apsisprendime būtent siekti laisvės, o kartu ji tapo slenksčiu į naują istorijos tarpsnį“, – sakė premijos laureatas. Sausio 14 dieną Lietuva pasitiko paženklinta krauju, tačiau pasiruošusi priešintis agresoriams ir nusiteikusi pati kurti savo gyvenimą, nusiteikusi priešintis agresoriui ir gyventi pagal sąžinės, žmogaus teisių, civilizacijos ir demokratijos dėsnius. Pasak prezidento, šiandien matome Gruziją ir Ukrainą. „Ir žiūrėdami į jas mes atpažįstame save. Mes matome Lietuvą, kas jos būtų laukę, jei ne integracija į galingiausią pasaulio gynybos sistemą“, – teigė prezidentas.

  Pasak metropolito kardinolo Audrio Juozo Bačkio, prezidentas V. Adamkus atstovauja dideliam būriui išeivių, kurie nenuilsdami darbavosi, kad priartintų Lietuvai laisvę. „Savo meilę tėvynei ir Amerikoje įgytą patirtį prezidentas Adamkus panaudojo Lietuvoje sumaniai vadovaudamas valstybei. Jis plėtojo demokratiją, rūpinosi žmogaus orumu bei visuomenės santarve, stengėsi užtikrinti pagarbą žmogaus teisėms, sergėjo teisinės valstybės pagrindus. Garbingai atstovaudamas Lietuvai užsienyje, Prezidentas skatino įsitraukti į Europos Sąjungą, gynė kitų tautų teisę apsispręsti už laisvę“, – teigė A.J.Bačkis. Jeigu reikėtų keliais žodžiais apibūdinti profesoriaus V. Landsbergio ir prezidento V. Adamkaus veiklą, jis mano, kad geriausiai tiktų du žodžiai: garbingumas ir sąžiningumas. „Mano įsitikinimu, tai gražiausios žmogaus savybės, kurios pasitarnauja teisingumui ir laisvei. Noriu tikėti, kad šiuos garbingus mūsų tautos vyrus pagerbę Laisvės premija, mokėsite pasinaudoti jų išmintimi ir patirtimi, kurią jie taip dosniai visiems – politikams, valstybės veikėjams ir kiekvienam piliečiui – dovanoja“, – kalbėjo kardinolas.

  Parengta pagal www.lrytas.lt

  Panaudota R.Danisevičiaus nuotrauka.

  Skaitykite daugiau: http://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/iskilmingas-minejimas-vytautui-landsbergiui-ir-valdui-adamkui-iteiktos-laisves-premijos.htm?utm_source=lrExtraLinks&utm_campaign=Copy&utm_medium=Copy