• balandžio
 • 18
 • 2013
 • Prezidento Valdo Adamkaus pranešimas B.Geremeko fondo konferencijoje

  V. Adamkus neslepia sunkiai suvokiantis, dėl ko pastaraisiais metais pašlijo Lietuvos ir Lenkijos santykiai, iki tol klojęsi kuo puikiausiai. Anot jo, santykių atšalimas nutraukė „auksinio bendradarbiavimo laikotarpį“, o viena iš to priežasčių – elementaraus dialogo trūkumas.

  Tokias įžvalgas V. Adamkus išdėstė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) diskusijoje „Lenkų ir lietuvių santykiai: tiesa, prasimanymai, interpretacijos“, vertindamas neseniai Lenkijos Viešųjų reikalų instituto atliktą studiją, kuri išnagrinėjo lietuvių ir lenkų tautų požiūrį į kaimyninę tautą.

  „Tai yra labai laiku padaryta studija. Labai reikalinga. Nes, kaip ten bebūtų, turime pasakyti, kad abiejų valstybių santykiai šiek tiek sušlubavo. Sušlubavo po dešimties metų auksinio bendradarbiavimo laikotarpio“, – kalbėjo V. Adamkus.

  Pasak jo, Vilnius ir Varšuva tarpusavio ryšio palaikyti negebėjo dėl dialogo trūkumo – tiek politiniame lygmenyje, tiek tarp eilinių žmonių.

  „Iš dalies atsakymas yra tas, kad tarp mūsų abiejų tautų, bent šiuo metu, pritrūko dialogo. Dialogo tarp vyriausybių – pakankamai aukštame lygyje. Pritrūko dialogo ir žemutiniuose sluoksniuose, tautų bendravimo“, – konstatavo V. Adamkus.

  Anot prezidento, būtent tokio dialogo dėka pavyko sukurti bendradarbiavimo atmosferą visame regione. „Aiškiai matyti, kada tas dialogas ir pastangos buvo rodomos, pačiomis pirmomis mūsų nepriklausomybės dienomis, tie santykiai savaime normalizavosi ir turėjo, sakyčiau, labai svarbios įtakos visame regione“, – sakė politikas, ragindamas atkurti dialogą ir vėl pakelti valstybių santykius į aukštesnį lygį.

  Primename, kad Valdas Adamkus neseniai lankėsi B. Geremeko centro konferencijoje „Apie lenkų ir lietuvių santykius: faktai, mitai, interpretacijos.“ Prezidentas perskaitė konferenciją atidariusį pranešimą, su kuriuo susipažinti galite čia.

  Pranešimas parengtas pagal Delfi ir VŠĮ Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus informaciją.

  Nuotraukos: Delfi, autorius K.Čachovskis