Laisvė ir humanizmas politikoje. V. Havelo idėjų reikšmė Lietuvoje ir Europoje (galerija)

havel3

Kviečiame į diskusiją Laisvė ir humanizmas politikoje. V. Havelo idėjų reikšmė Lietuvoje ir Europoje, kuri vyks spalio 5 d. 16 val.Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje, S. Daukanto g. 25. Renginys skirtas Čekijos prezidento Vaclavo Havelo atminimui. Diskusijoje dalyvaus Egidijus Aleksandravičius, Kastytis Antanaitis ir Donatas Puslys, moderuos Andžej Pukšto. Renginyje taip pat dalyvaujaus Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje Bohumil Maźanek.

2016-aisiais metais dramaturgas, poetas, filosofas ir Čekijos prezidentas Vaclavas Havelas būtų minėjęs 80-ties metų jubiliejų. Tačiau kelti V. Havelo idėjas ir prisiminti jo politinę veiklą svarbu ne tik dėl gražios sukakties.
Žvelgiant į šiandieninę Vakarų liberaliųjų demokratijų ir Lietuvos politinę kultūrą, kyla klausimas, ar vis dar prisimenamos tos politinės vertybės ir praktikos, kurios XX a. antroje pusėje vedė Europą į laisvę, taiką ir klestėjimą? Ar pagarba žmogui, įsiklausymas, laisvė ir moralė neliko pašonėje greta vis labiau įsigalinčios profesionalų techninės politikos? Ar filosofija, istorija, literatūra ir meno formos tebėra svarbios greta plintančios politinės vadybos? Galiausiai, kur mus gali nuvesti politiniai lyderiai, kurie pamiršta vertybes ir idėjas, vedusias Europą į laisvę ir vienybę? Pati nūdiena verčia mus kelti šiuos klausimus, prisiminti V. Havelą ir kitus politikus, kuriems vadovavimas valstybei ir lyderystės visada buvo greta didžiųjų idealų, laisvės ir pagarbos žmogui.
Šie ir panašūs probleminiai klausimai bus svarstomi susitikime spalio 5 d. Renginį organizuoja Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje.
Renginio metu bus prisimintas ir V. Havelo apsilankymas Kaune, kur Čekijos Prezidentas, vienas Prahos pavasario dalyvių, pagerbė Romo Kalantos atminimą. V. Havelas buvo pirmasis oficialus valstybės vadovas, viešnagės Lietuvoje metu aplankęs R. Kalantos memorialą. Susitikime aptarsime Prahos pavasario ir 1972 metų įvykių Kaunesąlyčius, kuriuos savo apsilankymu 1996 m. Lietuvoje pabrėžė V. Havelas.
V. Havelo asmenybę su Kaunu jungia ir kita simbolinė sąsaja.Iškilaus humanisto atminimo renginys neatsitiktinai vyksta būtent V. Adamkaus bibliotekoje. Neseniai užsimezgęs dviejųįstaigų – Prahoje esančios V. Havelo bibliotekos ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus –bendradarbiavimas kultūriškai ir idėjiškai artina Čekiją ir Lietuvą. Abi prezidentinės bibliotekos ne tik atveria savųjų prezidentų archyvus, bet taip pat puoselėja liberaliąsias demokratines vertybes, laisvę ir pagarbą žmogui.